Wielkanoc to okres pełen tradycji i zwyczajów. Przedszkolaki z grupy „0” wykonały palmy wielkanocne, które z dumą zabrały ze sobą na Niedzielę Palmową
Aktualności
Palmy wielkanocne w oddziale przedszkolnym
Poranek wielkanocny
Tradycyjnie, w środę tuż przed świętami, przedszkolaki i dzieci z „zerówki” oraz uczniowie kl. I-III ubrani w stroje krakowskie zasiedli do wielkanocnego śniadania. Wcześniej wszyscy udekorowali odświętnie klasy i zastawili stół, na którym wspaniale prezentowały się babki, mazurki i jajka. Przy świątecznym stole toczyły się rozmowy o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych kultywowanych w naszych rodzinach. Odbyła się również prezentacja koszyczka czyli tzw. święconki. Dzieliliśmy się też jajkiem i składali sobie świąteczne życzenia. Po smacznym śniadaniu wszyscy z zapałem zabrali się do „pisania” woskiem jajek, czyli do wykonania tzw. pisanki. Ozdabianie jajek tą staropolską techniką okazało interesującym wyzwaniem.
Wprowadzeni w świąteczny nastrój mogliśmy z radością oczekiwać na nadejście Wielkanocy.
Ogólnopolski konkurs "W kręgu poezji i prozy łagrowej"
Podziękowanie dla Klementyny Fundament za udział w konkursie historycznym "W kręgu poezji i prozy łagrowej".
Budka lęgowa na zajęciach z techniki
Uczniowie klasy V na zajęciach z techniki wykonali budkę lęgową, która mamy nadzieję będzie służyła naszym pierzastym przyjaciołom koło szkoły.
Tak prezentuje się wykonana przez piątoklasistów budka lęgowa zawieszona na terenie Szkoły. Miejmy nadzieje, że będą z niej korzystać okoliczne ptaki.
2
Program profilaktyczny - Archipelag Skarbów
Rekomendowany program profilaktyczny "Archipelag skarbów "-dzień 1.
Nasi uczniowie z klasy 8 brali czynny udział w programie.
Jutro ruszamy na dalszą część????
3
Czytanie na dywanie
W dniu 22.02.2023 gościliśmy w Oddziale Przedszkolnym wspaniałych gosci- panie Bibliotekarki z Biblioteki w Słomnikach. Przedszkolaki wysłuchały książki Agaty Widzowskiej "Motek Książka o uczuciach". W ten sposób zainaugurowaliśmy cykl comiesięcznych spotkań w ramach akcji " Czytanie na dywanie". Dziękujemy za odwiedziny i już czekamy na kolejne!
Pierwszy dzień wiosny
To już kolejny raz, kiedy Krakowski Teatr Bajki gości w progach naszej Szkoły i zachwyca swoją energią, spontanicznością, radością i mądrym przesłaniem. Tym razem zabrał nas w podróż w kosmos, by tam szukać swoich talentów i uzdolnień. Najważniejszym hasłem całego spotkania, które każdy z nas zapamięta, to takie, by NIGDY SIE NIE PODDAWAĆ!
Dziękujemy za wspaniałą zabawę i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
6
Krakowski Teatr Bajki
To już kolejny raz, kiedy Krakowski Teatr Bajki gości w progach naszej Szkoły i zachwyca swoją energią, spontanicznością, radością i mądrym przesłaniem. Tym razem zabrał nas w podróż w kosmos, by tam szukać swoich talentów i uzdolnień. Najważniejszym hasłem całego spotkania, które każdy z nas zapamięta, to takie, by NIGDY SIE NIE PODDAWAĆ!
Dziękujemy za wspaniałą zabawę i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
1 Marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
„Przyjdzie zwycięstwo… Jeszcze Polska nie zginęła! ”
Mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”
Dzień Bohaterów Niezłomnych został upamiętniony w naszej społeczności szkolnej. Uczniowie uczestniczyli w prelekcjach historycznych upamiętniających ten trudny czas naszej historii, oglądali filmy poświęcone Żołnierzom Wyklętym a także brali udział w Ogólnopolskim Konkursie. Do konkursu zgłosiło się 8 uczniów, piękne prace zostały zaprezentowane na gazetce szkolnej. Celem tych działań było zainteresowanie uczniów współczesną historią, poznanie patriotów, często bardzo młodych, którzy nie poddali się władzy komunistycznej i zapłacili najwyższą cenę. Stracili życie i przyczynili się do zwycięstwa Polski. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i życzymy dalszych sukcesów edukacyjnych.
Dzień Babci i Dziadka
Dzieci z Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Kacicach 23 stycznia 2023 r. gościły Babcie i Dziadków z okazji ich święta. Licznie przybyłych gości powitała Pani dyrektor Alina Orda i promienne uśmiechy wnucząt. Pani dyrektor w swoim wystąpieniu podkreśliła, jak ważną rolę odgrywają babcie i dziadkowie w życiu swoich wnuków.
Wnuczęta z wielkim przejęciem zaprezentowały przygotowany program artystyczny. Przedszkolaki z grupy Biedronki i dzieci z zerówki swoim występem udowodniły, że uczucia do „cudownych” babć i dziadków można wyrecytować, wyśpiewać, a nawet wytańczyć w rytmie rock and rolla. Dzieciom udało się również upiec babkę, chociaż stwierdziły, że najlepszym ekspertem od babek jest … dziadek. Natomiast uczniowie z klasy I, II i III w humorystycznym przedstawieniu „Jak postawić babcię na nogi” szukali sposobu „uzdrowienia” babci. Po długich poszukiwaniach okazało się, że tym cudownym lekiem są …. wnuczęta i robione dla nich pierogi. Zaś dziecięcy zespół folklorystyczny Kaciachy rozśmieszał babcie i dziadków okolicznościowymi przyśpiewkami. Były również prezenty wykonane własnoręcznie przez dzieci, najserdeczniejsze życzenia dla ukochanych babć i dziadków, buziaki i … najgłośniej na świecie odśpiewane „Sto lat”.
Po części oficjalnej, przy herbatce i pysznych ciastach przygotowanych przez rodziców, był czas na rozmowy i wspomnienia. Przybyli nie kryli wzruszenia i dumy ze wspaniałego występu wnuków. Wiele ciepłych słów uznania usłyszały od seniorów wychowawczynie, które już od wielu lat organizują to wzruszające międzypokoleniowe spotkanie.
4
Alfik humanistyczny - konkurs
Z radością informujmy, że w XXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Humanistyczny nasi uczniowie zdobyli:Maja Juszczyk z kl.I -dyplom uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku,Maja Chmiel z kl.III - dyplom uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku,Nina Madlewska z kl.III- dyplom uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku,Wiktoria Archamowicz z kl.I - dyplom uznania za uzyskanie dobrego wyniku.
Gratulujemy nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów.
Wymiana kartek świątecznych
Uczniowie klasy VIII naszej Szkoły mieli okazję przez chwilę poczuć się jak rodowici Anglicy podczas przedświątecznej gorączki przygotowując kartki świąteczne w języku angielskim.
Napisaliśmy kilka słów o sobie i świątecznych tradycjach. Tworzyliśmy kolorowe kartki z życzeniami, którymi wymieniliśmy się z uczniami z Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Smrokowie . Otrzymane kartki sprawiły dużo radości a całe przedsięwzięcie wprowadziło nas w świąteczną atmosferę.
Dziękujemy koordynatorowi akcji, Joannie Jabłońskiej za współpracę a uczniom za zaangażowanie.
Nagrody dla uczennic z klasy III w Międzyszkolnym Konkursie Literackim "Boże Narodzenie w poezji"
Dużym sukcsem zakończył się udział 4 uczennic z klasy III w Międzyszkolnym Konkursie Literackim "Boże Narodzenie w poezji"
organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach.
Lauretką I nagrody została Maja Chmiel, Jagoda Guśpiel zajęła II miejsce, Nina Madlewska - III miejsce, a wiersz Alicji
Rogóż został wyróżniony.
Występ jasełkowy dla rodziców
27 grudnia na salę gimnastyczną przybyli rodzice, Dyrekcja oraz nauczyciele naszej Szkoły by jeszcze raz przeżyć występ jaselkowy. Dzieci zaprezentowały liczne talenty, które wywoływały wzruszenia i uśmiechy na twarzach zebranych. Dziękujemy rodzicom za tak liczne przybycie, a dzieciom za wspaniały występ.
Przedstawienie dostępne pod linkiem:
5
Spotkanie opłatkowe oraz jasełka szkolne
Boże Narodzenie to piękna tradycja. Chcemy głosić całemu światu tę dobrą nowinę, że narodził się Pan, Dusz Ludzkich Odkupiciel. Także uczniowie naszej szkoły chcą kultywować tę piękną tradycję i jak co roku włączają się we wspólne świętowanie.
W tym roku, tradycją lat ubiegłych, w klasach odbyły się Wigilie, podczas których uczniowie odczytali fragment Pisma Świętego, łamali się wspólnie opłatkiem, składając sobie życzenia oraz spożywając tradycyjne wigilijne potrawy. Nie zabrakło wzruszeń, śpiewu kolęd a wspólnie spędzony czas został zwieńczony spotkaniem się całej społeczności szkolnej na sali gimnastycznej by obejrzeć przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów klasy 4 oraz aniołków z klas 1-3. Było nastrojowo, a wszyscy uczniowie włączyli się we wspólne kolędowanie.
22
Mikołajki - wspomnienie Biskupa z Miry
6 grudnia tradycyjnie obchodziliśmy Mikołajki. W tym dniu wspominamy świętego Mikołaja, biskupa Miry, który słynął ze swojej pobożności i hojności.„Jemu niepotrzebny jest śniegRenifery rogate i sianieJemu nie przeszkadza mój wiekAni nawet zamknięte mieszkanieOn miłością wiedziony – nie zawodziZ nieba wprost mój przyjaciel przychodzi”
Tak, jak w słowach piosenki, 6 grudnia wszystkie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kacicach czekały z niecierpliwością na Mikołaja. Po wielu trudach podróży i mimo niesprzyjających warunków (brak śniegu) zjawił się wyczekiwany przez najmłodszych uczniów i maluchów z oddziałów przedszkolnych. Mikołaj, oprócz tak bardzo wyczekiwanych przez dzieci prezentów, obdarował je bardzo pouczającą historią. „Serce, serduszko”, to niezwykła opowieść o przemianie ludzkiego serca, miłości i przyjaźni z psem, a także o Świętym Mikołaju. Jej fabuła jest oparta na baśni H. Ch. Andersena o Królowej Śniegu i historii magicznego zwierciadła, którego okruchy także w naszych czasach zmieniają ludzkie serca w lód. Uradowane dzieci nie chciały się rozstać ze św. Mikołajem… Ale Mikołaj obiecał, że wróci ponownie za rok.
W tegorocznych obchodach mikołajek towarzyszyli nam podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Świt” w Miłocicach, których Mikołaj również obdarował podarkami. Miły, świąteczny nastrój udzielił się wszystkim. Wszak i dorośli kiedyś byli dziećmi.
2
Maraton pisania listów
Jak co roku na początku grudnia uczniowie klas 4-8 przystąpiły do akcji -Maraton Pisania Listów w obronie praw człowieka. W tym roku uczniowie pisali listy w obronie dwóch bohaterów z Iranu i Maroka. Udało się napisać 79 listów, które zostały przesłane do ambasad tych krajów.
Dziękujemy za udział w akcji !!
Pamiętaj!
Twoje słowa mają moc!!
Konkurs Plastycznym "Motywy roślinne w dziełach Stanisława Wyspiańskiego
Z radością informujemy, że uczennica kl. III, Nina Madlewska zajęła II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Motywy roślinne w dziełach Stanisława Wyspiańskiego, organizowanym przez Zespół Szkoł w Waganowicach.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Nietypowe Andrzejki
Tegoroczne andrzejki stworzyliśmy w nietypowy sposób. Otóż 28 listopada nasza szkoła zamieniła się na kilka godzin w Szkołę Magii. Dla wszystkich uczniów spragnionych magicznej wiedzy zorganizowaliśmy zagadkowe podchody czyli "escape room w szkole". Poszykiwaniom kodu do kłódki towarzyszyło wiele emocji i trzeba było się też wykazać wszechstronną wiedzą.
Nie zapomnieliśmy również o tradycyjnych wróżbach - było więc lanie wosku, wróżba z butami, wróżba z łupin orzecha, magiczne lusterka i wiele, wiele innych.
Chociaż wszyscy oczekiwali pomyślnych wróżb to jednak wiedzieli, że wróżby to tylko zabawa, a czas pokaże, co los przyniesie.
Tego dnia czekały na nas również "andrzejkowe słodkości" przygotowane przez rodziców,
34
Dzień Pluszowego Misia
Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka. O święcie tej postaci nie zapomniały dzieci z grupy "0"oraz przedszkola. Każdy przedszkolak przyniósł swojego ukochanego pluszaka. Spotkały się misie duże i małe, brązowe i białe, a każdy był uroczy i wyjątkowy. Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, recytowały wiersze o misiach, tańczyły z nimi, rozwiązywały zagadki, malowały z misiami. Dzień ten był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Na zakończenie misie otrzymały medale, a dzieci pamiątkowe dyplomy.
15